Lovastorna

Ez a szakága a lovassportnak régi hagyományokra tekint vissza. A  sportágra utaló legrégibb emlékek a görög olimpiai játékok idejéből  származnak. Az isz. 33-84. olimpiai játékokig  többször találhatunk olyan emlékeket, mely a gyermekek és felnőttek lóval  kapcsolatos gimnasztizálását írja le és ábrázolja.  A rómaiak idejében a lovasjátékok különösen nagy jelentőséggel bírtak. Bemutatták a lovaglás minden fortélyát, melyekkel a Circus Maximusban szórakoztatták Róma polgárait. A  lovasjátékok az ázsiai népeknél szinte napjainkig töretlenül fennmaradtak. A  Mongolok ma is híven őrzik ősi lovas tudományukat, melyeket már  kisgyerekkorban elsajátítottak. Saját történelmünkben, a népvándorlás korában  minden gyermek lóra került, a kisebbek nyereg és kengyel nélkül. Első írásos  emlékünk a nagyszombati kollégium az 1770-es években melléktantárgyként bevezetett tárgyai között lelhető fel. Ezek: vívás, tánc és a voltizsálás. Mindezek ellenére a gyermeklovaglás  különböző ágai hazánkban nem tudtak gyökeret ereszteni. A fiatalok lovassportja szinte teljesen eltűnt, csak a katonai kiképzésben és nevelésben  kapott állandó helyett.

Az 1920-as években a lovastornát  az olimpiai játékok közé is felvették felnőtt sportolók és katonák részére.  Azóta a lovassport civillé lett. Bebizonyosodott, hogy minél fiatalabb  korosztályokat vonnak be, annál nagyobb lesz a lovasbázis,  a lehetőség az élsport magas szintű szelektálásához. Előiskolája lehet a  felnőtt lovassportnak, nem csak megszeretteti, de megismerteti a gyerekeket a lóval.

A csoportos munka, az egymás sikeréért való tevékenység szép eredményeket hozhat, személyiség formáló, közösségi emberré nevelő  hatása sem elhanyagolható. Közel hozza a gyereket a lóhoz, szorongás nélkül  sajátítja el a lovaglás tudományát. Nagyfokú ülésbiztonságot eredményez,  jelentősen megkönnyíti az alapjármódok elsajátítását, fejleszti az egyensúlyt és ütemérzéket. Növeli a  döntőképességet, megtanít a kudarc elviselésére, ugyanakkor fokozza a küzdőképességet,  biztonságot ad a szerepléshez, megismerteti a lovat  mint partnert, társat a sportban és mint élőlényt a hétköznapokban..